Точка роси фізика


В атмосфері Землі, а особливо в нижніх шарах, в результаті випаровування міститься величезна кількість водяної пари.

Щоб дізнатися про вміст водяної пари в повітрі використовують два параметри:

" абсолютна вологість;

" відносна вологість.

Величина, яка вимірюється кількістю водяної пари (в грамах), що міститься в 1 м3 повітря, називають абсолютною вологістю повітря.

Інакше, абсолютну вологість вимірюють густиною водяної пари, що міститься у повітрі.

Числове значення абсолютної вологості мало відрізняється від тиску водяної пари за таких самих умов, виміряного в мм ртутного стовпа.

За абсолютною вологістю ще не можна встановити, наскільки повітря вологе або сухе.

Тому використовують відносну вологість, яка показує наскільки водяна пара, що знаходиться в повітрі, близька до стану насичення.

Відносною вологістю повітря називають величину, яка вимірюється відношенням абсолютної вологості до кількості пари, необхідної для насичення 1м3 повітря за тієї ж самої температури. ЇЇ виражають у відсотках.


Точка роси фізика — показує, який відсоток становить абсолютна вологість від густини водяної пари, яка насичує повітря за даної температури.

Відносна вологість повітря залежить не тільки від абсолютної вологості , а й від температури. Якщо кількість водяної пари у повітрі не змінюється, то зі зниженням температури відносна вологість зростає, оскільки чим нижча температура, тим ближча водяна пара до насичення.

Точка роси фізикав метеорології відносною вологістю повітря називають величину, яка вимірюється відношенням тиску водяної пари, яка міститься у повітрі, до тиску водяної пари, яка насичує повітря за тієї ж самої температури.

Температуру, за якої відносна вологість повітря становить 100% (повітря виявляється насиченим водяною парою), називають точкою роси.

Источник: studopedia.su

Точка роси. Що це?

Точка роси — це температура охолодження навколишнього повітря, при якій водяна пара, який в ньому міститься, починає конденсуватися, утворюючи росу, тобто це температура випадання конденсату.

Даний показник залежить від двох факторів: температури повітря і його відносної вологості. Точка роси газу тим вище, чим вище його відносна вологість, тобто вона наближається до фактичної температурі навколишнього повітря. І навпаки, чим нижче вологість, тим нижче точка роси.

Як розрахувати точку роси?


Розрахунок точки роси має значення в багатьох життєвих аспектах, в тому числі і в будівництві. Від правильності визначення цього показника залежить якість життя в новобудовах та вже давно зданих приміщеннях. Так як визначити точку роси?

Для визначення даного показника користуються формулою приблизного розрахунку температури точки роси Тр (° С), яка визначається залежністю відносної вологості Rh (%) і температури повітря Т (° С):

як визначити точку роси

За допомогою яких приладів вона розраховується?

Так як же на практиці розраховується точка роси? Визначення даного показника виробляють за допомогою психрометра — приладу, що складається з двох спиртових термометрів, який вимірює вологість і температуру повітря. У наші дні використовується в основному в лабораторіях.

як визначити точку роси

Для обстеження будівель використовуються портативні термогігрометри — електронні прилади, на цифровому табло яких відображаються дані про відносну вологість і температуру повітря. На деяких моделях відображається навіть точка роси.

Також функцію розрахунку точки роси мають деякі тепловізори. При цьому на екрані відображається термограмма, на якій в режимі реального часу видно поверхні з температурою нижче точки роси.


вимір точки роси

Таблиця обчислення точки роси

За допомогою побутових психрометрів легко виміряти вологість і температуру навколишнього повітря. Використовуючи свідчення дисплея даного приладу, температуру випадання конденсату можна знайти за допомогою таблиці. За розрахунковими показниками температури і вологості визначається точка роси. Таблиця її розрахунку має такий вигляд:

точка роси таблиця

Як визначається температура випадання роси в будівництві?

Вимірювання точки роси — дуже важливий етап будівництва будівель, який необхідно провести ще на етапі розробки проекту. Від його правильності залежить можливість конденсації повітря всередині приміщення, а отже, комфортність подальшого проживання в ньому, а також його довговічність.

Будь-яка стіна володіє певною вологістю. Саме тому, залежно від матеріалу стіни і якості теплоізоляції, на ній може утворюватися конденсат. Температура точки роси залежить від:

 • вологості повітря в помещеніі;
 • його температури.

Так, користуючись наведеної раніше таблицею, можна визначити, що в кімнаті з температурою +25 градусів і відносною вологістю 65% конденсат буде утворюватися на поверхнях з температурою 17,5 градусів і нижче. Слід запам’ятати закономірність: чим нижче вологість у кімнаті, тим більша різниця між точкою роси і температурою в приміщенні.
температура точки роси

До основних факторів, які впливають на розташування точки роси, належать:

 • клімат
 • температура всередині і зовні приміщення;
 • вологість всередині і зовні;
 • режим проживання в помещеніі;
 • якість функціонування опалювальної та вентиляційної систем в помещеніі;
 • товщина і матеріал виготовлення стен;
 • утеплення підлоги, стелі, стін і т. д.

Особливості неутеплених стін

У багатьох приміщеннях утеплення стін повністю відсутня. В таких умовах можливі такі варіанти поведінки точки роси в залежності від її місця розташування:

 1. Між зовнішньою поверхнею і центром стіни (внутрішня частина стіни завжди залишається сухою).
 2. Між внутрішньою поверхнею і центром стіни (на внутрішній поверхні може з’являтися конденсат за умови різкого похолодання повітря в регіоні).
 3. На внутрішній поверхні стіни (стіна буде залишатися мокрою протягом усього зимового періоду).

Як правильно утеплити стіну?

У утепленій стіні точка роси може розташовуватися в різних місцях утеплювача, що залежить від ряду факторів:

 1. Теплоізоляційні властивості утеплювача знижуються в міру зростання рівня його вологості, так як вода — відмінний провідник тепла.
 2. Наявність дефектів утеплення і зазорів між утеплювачем і поверхнею стіни створює хороші умови для утворення конденсату.
 3. Крапельки роси значно знижують теплоізоляційні властивості утеплювача, а також є підмогою для розвитку грибкових колоній.

Таким чином, слід розуміти ризик використання для утеплення стін матеріалів, що пропускають вологу, оскільки вони схильні втраті теплозахисних якостей і поступового руйнування.

Крім цього, обов’язково звертайте увагу на здатність обираних для утеплення стін матеріалів протистояти займання. Краще зупинити свій вибір на матеріалах із вмістом органічних речовин менше 5%. Вони вважаються негорючими і найбільш підійдуть для утеплення житлових приміщень.

Зовнішнє утеплення стін

Ідеальним варіантом захисту приміщення від вологи та холоду є зовнішнє утеплення стін (за умови, що воно виконано з дотриманням технологій).

розрахунок точки роси в стіні


У тому випадку, якщо товщина утеплення обрана оптимально, точка роси буде знаходитися в самому утеплювачі. Стіна буде залишатися абсолютно сухою протягом усього холодного періоду, навіть при різкому похолоданні точка роси не досягне внутрішньої поверхні стіни.

Якщо товщина теплоізоляції була розрахована неправильно, можуть виникнути деякі проблеми. Точка роси переміститься на кордон стику теплоізоляційного матеріалу і зовнішнього боку стіни. У порожнинах між двома матеріалами може виникати конденсат і накопичуватися волога. У зимовий період, коли температура падає нижче нуля, волога буде розширюватися і перетворюватися на лід, сприяючи руйнуванню теплоізоляції і частково стіни. Крім цього, постійна вологість поверхонь призведе до утворення цвілі.

При повному недотриманні технології і грубих помилки в розрахунках можливі варіанти зміщення точки роси до внутрішньої поверхні стіни, що призведе до утворення конденсату на ній.

Внутрішнє утеплення стін

Утеплювати стіну зсередини — спочатку не найкращий варіант. Якщо шар теплоізоляції буде тонким, точка роси буде знаходитися на кордоні ізоляційного матеріалу і внутрішньої поверхні стіни. Тепле повітря в кімнаті при тонкому шарі теплоізоляції практично не буде досягати внутрішньої сторони стіни, приводячи до таких наслідків:

 • висока ймовірність намокання і промерзання стіни;
 • зволоження і, як наслідок, руйнування самого утеплітеля;
 • відмінні умови для розвитку цвілевих колоній.

точка роси газу

Однак і такий спосіб утеплення приміщення може бути ефективним. Для цього необхідно дотримати деякі обов’язкові умови:

 • вентиляційна система повинна відповідати нормативам і не допускати надмірного зволоження навколишнього повітря.
 • теплоопір конструкції огорожі, згідно з нормативними вимогами, не повинно перевищувати 30%.

Чим загрожує ігнорування випадання конденсату в будівництві?

У зимовий період, коли температура практично постійно нижче нуля градусів, тепле повітря всередині приміщення, контактуючи з будь холодною поверхнею, переохолоджується і випадає на її поверхні у вигляді конденсату. Це відбувається за умови, якщо температура відповідної поверхні нижче точки роси, розрахованої для даних температури і вологості повітря.

Якщо утворення конденсату має місце, стіна перебуває у вологому стані практично завжди при зниженій температурі. Результатом цього стає утворення цвілі і розвиток в ній найрізноманітніших шкідливих мікроорганізмів. Згодом вони переміщаються в навколишнє повітря, що призводить до різних захворювань мешканців, часто бувають в приміщенні, в тому числі і до астматичним розладів.


точка роси

Крім цього, будинки, уражені пліснявими та грибковими колоніями, вкрай недовговічні. Руйнування будівлі неминуче, і почнеться цей процес саме з відволожуватися стін. Саме тому вкрай важливо справити правильно всі розрахунки щодо точки роси ще на етапі проектування та будівництва будівлі. Це дозволить зробити правильний вибір щодо:

 • товщини і матеріалу стін;
 • товщини і матеріалу утеплітеля;
 • способу утеплення стін (внутрішнє або зовнішнє утеплення) ;
 • вибору системи вентилювання та опалення, які зможуть забезпечити оптимальний мікроклімат в приміщенні (найкраще співвідношення відносної вологості повітря і його температури).

Розрахунок точки роси в стіні можна провести самостійно. При цьому слід враховувати особливості кліматичного регіону проживання, а також інші наведені раніше нюанси. Але все-таки краще звернутися в спеціалізовані будівельні організації, які займаються подібними розрахунками на практиці. Та й відповідальність за правильність розрахунків буде лежати не на клієнті, а на представниках організації.

Источник: faqukr.ru

Цей показник погоди – вологість повітря – характеризується вмістом водяної пари в повітрі.


Абсолютна вологість (p) – це щільність водяної пари, що міститься в повітрі, або маса водяної пари в 1 м3 повітря.

Одиниця абсолютної вологості – кг / м3. Ставлення абсолютної вологості (p) до щільності насиченої водяної пари (p0) при даній температурі називається відносною вологістю (φ):

φ = ρ / ρ0 • 100%.

Значення щільності насиченої водяної пари при тій чи іншій температурі повітря метеорологи визначають за спеціальними таблицями.

Чим більше відносна вологість повітря, тим ближче міститься в ньому пар до стану насичення. Так, після дощу відносна вологість повітря буває дуже високою і часом дорівнює 100%. У цьому випадку пара, що міститься в повітрі, є насиченим.

З вологістю повітря пов’язано таке природне явище, як випадання роси (рис. 71).

Припустимо, що абсолютна вологість повітря при температурі + 18 ° С дорівнює 9,4 • 10_3 кг / м3. Зниження температури повітря призведе до того, що при деякій температурі пар стане насиченим. Згідно табличних даних, значення цієї температури дорівнює + 10 ° С. При подальшому зниженні температури водяна пара почне конденсуватися, і випаде роса.

Точка роси – це температура, при якій водяна пара, що міститься в повітрі, стає насиченим.

Зрозуміло, що для наведеного вище прикладу точкою роси є температура +10 ° C.

Вологість вимірюють за допомогою гігрометрів і психрометрів.

Вологість повітря відіграє велику роль в житті людини, тварин і рослин.


рмальною вологістю житлових приміщень вважають 60%. Для гарного самопочуття людини відносна вологість повітря повинна бути 40-60%. Якщо вологість менше, то це веде до посиленого випаровуванню води з організму і висихання слизових оболонок носа, горла, легенів, що підвищує ймовірність простудних захворювань. У цих випадках необхідно зволожувати повітря в житлових і службових приміщеннях. При низькій вологості швидко випаровується волога, накопичена рослинами, що веде до їх засихання.

Від вологості залежить клімат, так як вологістю визначається кількість опадів, утворення туману і т. д. Велике значення має інформація про вологості повітря для метеорологічних спостережень, для передбачення погоди. Контроль вологості повітря важливий для збереження творів мистецтва. У залах музеїв зазвичай висять термометри і психрометри, які дозволяють стежити за температурою і вологістю повітря.

Источник: moyaosvita.com.ua

Что это за зверь и с чем его едят?

Понятие

Итак, точка росы – это температурный показатель, при котором пар, имеющийся в воздушном пространстве, преобразуется в воду (создаётся конденсат). Как говорится: физика — 6-ой класс.

Точка росы в строительстве

Вспомните простой пример — во всех инструкциях к бытовой электрической аппаратуре сказано: перед включением прибора, занесённого с холода в тёплую комнату, необходимо некоторое время перед включением в сеть. Это время нужно для того, чтобы конденсат, образовавшийся на электрических схемах и платах, испарился и не натворил короткого замыкания.

Размещение

Она напрямую зависит от влажности и температуры в комнате и за её пределами, то есть, на улице. Поскольку показатели не могут похвастаться постоянством, то и точка росы весьма капризная дама.

 1. Если в комнате +20°С и 60% влажности, то плоскость стены с температурой поверхности +12°С уже «украсят» капельки водички.
 2. Если в комнате +20°С и 40%, то на плоскости с +6°С появится конденсат.
 3. Если в комнате +20°С и 80%, то плоскость стены в +16°С «украсят» капельки жидкости.

Кроме того, давайте рассмотрим, как меняется размещение чрезвычайно важного показателя в стене:

 • без теплоизоляционного материала;
 • с теплоизоляционным материалом внутри;
 • с теплоизоляционным материалом снаружи.

Стенка не утеплена

Если у стены отсутствует утепление, то место расположения точки росы может быть таковым:

 • ближе смещена к наружной поверхности стены – сооружение сухое;
 • на внутренней плоскости – конструкция мокрая в морозное время;
 • приблизительно среднее расположение в плоскости стены – внутренняя конструкция сухая, но может мокнуть при резком температурном перепаде.

Наружное утепление

Точка роси фізика

Если теплоизоляционный материал находится снаружи (со стороны улицы), то варианты положения таковы:

 • внутри теплоизоляционного сырья (учитываем тип материала, климатическую зону, нужную толщину) – конструкция изнутри будет сухая;
 • в том случае, когда теплоизоляция имеет меньшую толщину, чем следует, уместны все три способа, применяемые для не утеплённой поверхности (ранее уже рассмотрены).

Стена, утеплённая внутренне

Точка роси фізика

Стенка, утеплённая изнутри, является «отгороженной» от тепла, которое царствует внутри помещения. Здесь точка росы сдвигается к внутренней части стены. В результате чего понижается значение температуры под теплоизоляционным материалом. То есть, «наша героиня» занимает такое месторасположение, при котором возникновение конденсата, увы, практически неизбежно.

Далее смотрим по аналогии с предыдущими вариантами:

 • в толще стены – сооружение сухое, однако может вымокать при резком температурном перепаде (смещается к внутренней поверхности — в комнату);
 • на внутренней плоскости стены под теплоизоляционным материалом – конструкция может быть мокрой весь суровый период;
 • внутри теплоизоляционного сырья – стенка и утеплитель могут быть мокрыми всю зиму.

Как же правильно утеплить дом: изнутри или снаружи?

Собрались утеплять свое уютное «гнездышко»? Хотите обшить сырьём, предназначенным для утепления стен изнутри? В чём проблема? Беспокоят утверждения специалистов относительно того, что от этой затеи необходимо отказаться? Безусловно, желательно утеплять стены снаружи. Почему?

Да потому что точка росы смещается к улице. В результате чего конденсат не образуется в толще стены. То же самое можно сказать про утепление потолка и кровли. При утеплении мансарды также стоит учитывать скопление водяного пара в кровельном пироге.

Какой вывод?

Всё-таки хотите утеплить стены изнутри? Ладно. Значит, нужно выяснить, когда это можно делать, а когда – категорически запрещено. А выводы здесь следующие:

 • если в зимний период стена дома стабильно сухая – утеплять изнутри можно;
 • стена обычно сухая, но при резких температурных перепадах может стать влажной – желательно не рисковать и утепление не делать;
 • если стена постоянно мокрая – следует делать утепление только с внешней стороны, изнутри — нельзя.

Условия, которые необходимо учитывать

Почему же одним людям можно утеплять стены изнутри, а другим – нельзя? Что за дискриминация? Дело в том, что существует ряд факторов, которые разрешают либо запрещают внутреннюю обшивку стен.

Так, например, нужно отталкиваться от:

 • режима проживания в доме;
 • работоспособности вентиляционной системы;
 • работоспособности системы отопления здания;
 • качества утепления всех элементов, помимо стен (потолки, полы, окна);
 • материала и соответственно толщины стен;
 • температурного режима в здании и за окном;
 • процент влажности в сооружении и на улице;
 • климата и места расположения дома.

Отталкиваясь от вышеперечисленных факторов, напрашивается следующий вывод. Утепление изнутри вполне вероятно, если:

 • режим проживания в помещении – постоянный;
 • вентиляционная система функционирует по всем правилам;
 • отопительная система изготовлена грамотно и функционирует исправно;
 • все конструкции утеплены и полноценно справляются с задачей;
 • стенка, которая подлежит утеплению, толстая;
 • регион проживания относительно тёплый.

В принципе, перед тем, как начать утепление изнутри, следует провести анализ всех «входящих данных», после чего можно принимать решение. Но, как показывает практика, из 100 человек, желающих обшить стены изнутри, только 10 смогли выполнить утепление без плачевных последствий. В других 90 случаях обшивку нужно выполнять внешне.

Плачевные последствия

Точка роси фізика

Утеплили стенки внутри, когда нельзя было? Мои искренние поздравления – Вы истинно русский человек, который сначала делает, после чего думает. Надеетесь, пронесёт? Нет! Увы, но Вам теперь придётся столкнуться со следующими проблемами:

 • мокрыми стенами;
 • влажным теплоизоляционным материалом;
 • затхлым ароматом;
 • сыростью;
 • плесенью;
 • грибком;
 • гнилью;
 • отслоением облицовочного сырья;
 • разрушением сооружений – весьма быстро разваливаются элементы в деревянном доме;

Как видите, последствия очень серьёзные. Поэтому при утеплении стен нельзя пренебрегать советами специалистов и включать опцию «Русский». Правда, в том случае, если не хотите, чтобы насыщенный пар превратился в воду, которая с радостью осядет на всевозможных поверхностях в жилище.

Расчёт точки росы

Итак, определение точки росы – невероятно важная работа, хотя на практике никогда не делается. Разумеется, на глаз температурный показатель вычислить нельзя. Для этого необходимо вооружиться некоторыми инструментами и специальной таблицей:

Точка роси фізика

Приборы

Потребуется запастись:

 • рулеткой;
 • обычным термометром;
 • бесконтактным термометром — пирометром;
 • гигрометром.

Последовательность действий

Процесс состоит из следующих этапов:

 • отмеряется 60 см от напольного покрытия при помощи рулетки;
 • измеряется температура на отмерянном участке;
 • измеряется влажность на отмерянном участке;
 • находится полученный показатель в вышеуказанной табличке;
 • измеряется температура поверхности стены пирометром;
 • сравниваются два показателя;
 • определяется результат: если температура поверхности отличается от точки росы более, чем на 4градуса, значит, в комнате повышенная влажность. Ввиду чего надо утепление выполнять под контролем специалиста.

Кстати, не только при утеплении необходимо рассчитывать точку росы. При установке окон также нужно узнать температурный показатель, чтобы они не «плакали».

Сложно? Разумеется, нет ничего сверхъестественного.

Помните, не стоит пренебрегать столь важным показателем, так как для водяного пара нет ничего проще, как разрушить конструкцию и навредить здоровью. Ну, не конкретно, ему (пару), а тому, во что он перерождается.


Точка роси фізикаАнекдот в тему: Обидно вот получается: весна, лето, осень – один раз в году, а зима два раза. Один раз в начале года, второй раз в конце.

Источник: postroibanu.ru

Визначити точку роси в стіні дуже просто. Нижче буде наведено приклад, як зробити розрахунок. Це може зробити кожен, хто зацікавлений у питанні правильного утеплення.

Точка роси – це температура, при якій водяна пара починає конденсуватися.

Що таке точка роси

Точка роси в стіні може переміщатися по її товщині при зміні температур усередині приміщення і зовні. Наприклад, якщо всередині приміщення стабільна температура, а на вулиці похолодало, то точка роси пересунеться по товщині стіни ближче до приміщення.

Температура предмета, на якому почне конденсуватися пар, тобто точка роси, залежить в основному від двох параметрів:

 • температури повітря;
 • вологості повітря.

Наприклад, при температурі всередині приміщення +20 град і вологості 50%, температура точки роси (приблизно) +12,9 градусів. Якщо в приміщенні з’явиться предмет з такою температурою або нижче, то на ньому утворюється конденсат. Наприклад, коли відкривається холодильник, то всередині нього випадає роса з надходить теплого повітря. Вона виглядає як “туман йде з холодильника”.

Якщо на вулиці холодно, то десь в стіні буде температура, при якій почнеться конденсація пари, і в цій точці буде зволоження. Якщо стіна тонка, “холодна”, та її внутрішня поверхня охолоне до 12,9 градусів або менше (при вказаних значеннях температури і вологості повітря), то на неї випаде роса, вона стане мокрою, і дуже швидко обзаведеться цвіллю.

При утепленні стін, конструкцій будинку, корисно зробити розрахунок точки роси для найбільших і найменших значень вологості і температури, що б знати в яких межах простору буде переміщатися точка роси при зміні цих параметрів.

Розрахунок точки роси

У розрахунках точки роси і товщини утеплення не враховуються деякі параметри – тиск, швидкість руху повітря, щільність матеріалу… Тому говорити можна лише про наближених значеннях. Але, це не критично, коли мова йде про визначення товщини утеплювача.

Для визначення точки роси в стіні найпростіше скористатися таблицями готових приблизних значень, і не намагатися самостійно займатися розрахунками. Тим більше не варто довіряти саморобним програм з інтернету, вони часто не враховують параметри і видають помилкові значення, а іноді – і за принципом випадкових чисел.
Точка роси в стіні розрахунок і знаходження
Нижче наведена таблиця розрахункових значень точки роси в залежності від температури повітря і його вологості. Це приблизні значення, так як не враховується вплив інших факторів.
Точка роси в стіні розрахунок і знаходження
Наприклад, можна визначити, що для приміщення з температурою в межах +22 градуси, та вологістю 60%, температура при якій буде конденсуватися водяну пару (точка роси) складе 13,9 градусів.

Як розрахувати точку роси в стіні з утеплювачем?

Вирішити задачу знаходження точки роси в стіні дуже просто.
Потрібно знати:

 • коефіцієнт теплового опору стіни, λ1, Вт/(м•К);
 • коефіцієнт теплового опору утеплювача, λ2, Вт/(м•К);
 • товщину стіни, h1, м;
 • товщину утеплювача, h2, м;
 • температуру усередині приміщення, t1,град. З;
 • вологість повітря, який буде доходити до точки роси, %;
 • точку роси для даних температури і вологості, град. З;
 • температуру зовні, t2, град. С.

У грубому наближенні приймається, що температура по товщині кожного шару буде змінюватися лінійно.

Шукана величина – температура на границі шарів стіни й утеплювача. Коли вона буде знайдена, можна побудувати графік зміни температур в шарі «стіна-утеплювач» і за нього відшукати положення точки роси.

Для цього знаходиться відношення теплового опору стіни до теплового опору утеплювача, виходячи з якого визначається зміна температури в одному з шарів, що дасть можливість дізнатися температуру на кордоні.

Розглянемо на прикладі.

Положення точки роси в стіні

Наступний приклад умов.
Залізобетонна стіна h1=36 см, утеплена пінопластом h2=10 див. Коефіцієнт теплового опору залізобетону λ1=1,7 Вт/смК, пінопласту – λ2= 0,04 Вт/смК. Температура всередині t1=+20 град, зовні t2=-10 градусів. Вологість всередині приміщення і зовні приймається однаковою – 50%. Згідно таблиці, точка роси складе 9,3 градусів.
Точка роси в стіні розрахунок і знаходження
Теплові опору стіни й утеплювача визначаються як h/ λ, вт/м2К.
В даному прикладі тепловий опір стіни складе 0,36/1,7=0,21 вт/м2К., утеплювача 0,1/0,04= 2,5 вт/м2К.
Відношення теплових опорів першого шару до другого (стіни до пінопласту) складе: n=0,21/2,5=0,084.
Тоді перепад температур в першому шарі (стіна) складе, Т= t1 – t2хn = 20-(-10)х0,084=2,52 град.
Відповідно температура на границі шару буде дорівнює t1-Т=20-2,52=17,48 град.

Тепер ми можемо в масштабі побудувати приблизний графік перепадів температури в шарі стіна – утеплювач і відзначимо на ньому точку роси.

З приблизних розрахунків та примірного графіка можна дізнатися головне – точка роси знаходиться в утеплювачі, далеко від стіни, тобто навіть погіршення умов, з урахуванням похибки розрахунків, не спричинить згубного зволоження стіни.

Приклад розрахунку точки роси та визначення точки роси усередині стіни

Температура в межах +22 град, зовні – 15 град (регіон північ), вологість – 50%, точка роси – 11,1 градусів. Стіна товщиною 38 см з цегли (1,5 цегли +шов+штукатурка приймається все як “цегляна кладка”). Коефіцієнт теплового опору для цегляної кладки – 0,7 Вт/смК, для мінеральної вати – 0,05 Вт/смК (з урахуванням її зволоження в реальних умовах експлуатації).
Точка роси в стіні розрахунок і знаходження
Тепловий опір стіни: 0,38/0,7=0,54 вт/м2К., утеплювача 0,1/0,05= 2,0 вт/м2К.
Відношення теплових опорів першого шару до другого складе: n=0,54/2,0=0,27 , а перепад температур в межах першого шару буде Т= 22 – (-15)х0,27=9,99 град. Температура на границі шарів: 22 – 9,99=12 град.

Як бачимо, ситуація «впритул». З підвищенням вологості, що звичайне явище, з падінням температури усередині приміщення, або в холодну зиму, точка роси буде «гуляти» всередині стіни. Таке утеплення для відносно «теплим» цегляної стіни, вже буде вважатися недостатнім, і по положенню точки роси і з нормативним значенням тепловтрат через огороджувальні конструкції.

Точку роси можна зрушити і нагріванням приміщення з допомогою внутрішнього опалення і його осушенням. Природно, що це крайня міра, яку застосовують лише коли прийшла пора «сушити стіни».

Які значення потрібно брати для розрахунку точки роси

Зазвичай температура всередині приміщення приймається 22 градуси, частіше у статі вона нижче, а під стелею сягає 27 градусів. Для центральних регіонів вважається мінімальною температура зовні приміщень -15 градусів, (допускається короткочасні пониження температури до -20 – -25 градусів).
Для південних регіонів – -7 градусів, з короткочасним зниженням -15 – -20 градусів.
(Мінімальну температуру можна вибрати самостійно, – яка температура тримається взимку постійно? До яких значень вона опускається короткочасно?)

Вологість повітря в приміщенні зазвичай приймається середня (але не маленька) – 50%,. Тут звичайно є певний запас, так як часто взимку повітря в приміщенні суші, активно працює опалення, – 30 – 40%. Але в багатьох будинках борються з сухістю повітря, встановлюючи зволожувачі і розводячи рослини. Оптимальна ж вологість – 50%, вона ж і розрахункова.

Восени та навесні для пропускних утеплювачів пар буде йти у зворотному напрямку – з вулиці. Для розрахунку на «демисезон» за паропроніцаємим утеплювачам, вологість потрібно приймати близько 90%.

Де повинна знаходиться точка роси

Утеплення огорожі вважається «нормальним» тільки коли точка роси в холодну пору в основному (!) знаходиться в утеплювачі і не зміщується в стіну.

Що означає “в основному”?
При максимальних від’ємних температурах, які тривають зазвичай кілька днів, тиждень, і наступають періодично, точка роси може зміщуватися і в стіну.

Для стіни з щільних важких матеріалів, у цьому немає нічого небезпечного. Але для стіни з пористих матеріалів, які зазвичай дуже добре пропускають пару і вбирають вологу, поява точки роси повинні бути коротким, особливо коли вони поєднуються з утеплювачами-пароизоляторами. Такі стіни потребують найбільшої утеплення, особливо з урахуванням того, що вони самі по собі теплі. Що б змістити точку роси потрібно в 2 рази більше утеплювача. З паропрозрачнимі утеплювачами, вони поєднуються набагато краще, так як тут можна здійснити виведення вологи, але тільки за умови відмінної вентиляції утеплювача.

Наведені наочні графіки температур для різних схем утеплення. Точка роси приблизно вказана як 16 градусів, досягається, коли всередині будинку особливо комфортна обстановка +25 градусів, 55 – 60 % вологості.
Точка роси в стіні розрахунок і знаходження

 • 1 – стіна без утеплювача;
 • 2 – недостатній шар утеплення – точка роси знаходиться всередині стіни. Її постійне знаходження викличе намокання нещільної стіни, нездорову атмосферу, небезпека руйнування матеріалу, якщо стіна шар утеплення має більший опір руху пари, ніж сама стіна (неправильне утеплення);
 • 3 – достатнє утеплення, точка роси в утеплювачі (основний час), нормальне збереження матеріалів стіни і тепло в будинку, якщо тепловий опір конструкції не менше нормативного, адже для дуже холодних стін змістити точку роси з них можна і маленьким шаром утеплення;
 • 4 – внутрішнє утеплення – найгірше рішення. Точка роси на поверхні стіни або близька до цього, тягне намокання стіни, і шкоди здоров’ю мешканців, мокре заморожування і руйнування конструкцій. Застосовується в безвихідних ситуаціях за умови суцільного закриття стіни утеплювачем-пароизолятор, який запобігає проникненню пари до точки роси. Тобто утворення конденсату неможливо із-за вологості, близькій до 0.

В нормативах вказані теплові опору огороджувальних поверхонь для конкретних кліматичних зон. Цей значенням зменшувати забороняє нам держава. Частіше норматив вимагає меншу товщину утеплювача, ніж та, що потрібна для зміщення точки роси в утеплювач. Тому підбирати утеплювач під всі поверхні в принципі бажано і за умовою зміщення точки роси в утеплювач. Ці значення порівнюються з нормативними вимогою, а приймається, як правило, ще більше значення, кратне товщині утеплювачів, який знаходиться в продажу.

Источник: poradu24.com


Leave a Comment

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте как обрабатываются ваши данные комментариев.